Skip to content

206 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1991

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block3303
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,048
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,900
41%
Improvement Value:$554,700
59%
Total Assessment$944,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,046+2.8%
2024$12,689+8.4%
2023$11,702+5.3%
2022$11,118-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1991