Skip to content

149 Split Rock RoadParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block3305
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,662
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,100
52%
Improvement Value:$403,800
48%
Total Assessment$832,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603+3.1%
2024$11,249+8.4%
2023$10,381+8.4%
2022$9,580-3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$601,000

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 3506, Page 859Recorded2/18/2020

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 7468, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1951