Skip to content

286 Oakwood DrParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block3703
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,900
57%
Improvement Value:$315,800
43%
Total Assessment$734,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,303+3.2%
2024$9,982+8.7%
2023$9,180+5.2%
2022$8,726+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,002DeedBook 8446, Page 255NU CodeFamily (1)Recorded2/20/2002

Property Sale

Sale
$41,862

From:

To:

DeedBook 8004, Page 377NU CodeFamily (1)Recorded9/16/1997

Property Built

Built

Year Built: 1951