Skip to content

195 Haase AvenueParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 1995

Property Information

Block3809
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,800
71%
Improvement Value:$159,100
29%
Total Assessment$547,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+3.0%
2024$7,395+9.5%
2023$6,757+5.6%
2022$6,399-2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949