Skip to content

177 Haase Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block3809
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,800
82%
Improvement Value:$85,900
18%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+3.0%
2024$6,375+9.7%
2023$5,812+5.6%
2022$5,506-6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949