Skip to content

153 Haase AvenueParamus, NJ 07652

Built 2021
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block3809
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,336
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,700
21%
Improvement Value:$1,475,100
79%
Total Assessment$1,865,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$25,803+268.5%
2023$7,003+5.6%
2022$6,634-1.8%
2021$6,758+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,725,000

From:

To:

DeedBook 4609, Page 570NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 4185, Page 1411Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021