Skip to content

113 Cloverdale AvenueParamus, NJ 07652

Built 1928

Last Sale Price
$438,500
Last Sale Date
Aug 23, 2006

Property Information

Block405
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,800
57%
Improvement Value:$220,300
43%
Total Assessment$512,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,272+3.5%
2024$7,026+10.4%
2023$6,361+7.4%
2022$5,925+8.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$438,500

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9139, Page 54Recorded8/28/2006

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

DeedBook 7900, Page 685Recorded8/7/1996

Property Built

Built

Year Built: 1928