Skip to content

117 Cloverdale AvenueParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 9, 2015

Property Information

Block405
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,400
49%
Improvement Value:$289,200
51%
Total Assessment$568,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,927+3.5%
2024$7,662+10.2%
2023$6,953+7.0%
2022$6,500+25.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 1924, Page 450Recorded4/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950