Skip to content

125 Gertrude AveParamus, NJ 07652

Built 1920

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block409
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,691
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,400
49%
Improvement Value:$257,400
51%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,620+3.5%
2024$7,365+10.2%
2023$6,684+7.2%
2022$6,235+27.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920