Skip to content

160 Villanova DrParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$271,460
Last Sale Date
Jan 22, 1991

Property Information

Block4103
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,600
62%
Improvement Value:$272,300
38%
Total Assessment$718,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,770+3.2%
2024$9,466+8.2%
2023$8,751+3.3%
2022$8,476-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$271,460
DeedBook 7421, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1966