Skip to content

465 Melton PlaceParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block4104
Lot12.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage6,588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,800
22%
Improvement Value:$1,651,600
78%
Total Assessment$2,123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,849+2.3%
2024$29,186+7.4%
2023$27,179+4.5%
2022$25,999+7.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,100,000

From:

To:

Sq Ft6,588DeedBook 4894, Page 1452Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$2,125,000

From:

To:

Sq Ft6,588DeedBook 4697, Page 1215Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8786, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 2002