Skip to content

449 Evergreen PlaceParamus, NJ 07652

Built 1961

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 27, 1990

Property Information

Block4110
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
58%
Improvement Value:$323,300
42%
Total Assessment$770,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,519+1.4%
2024$10,378+8.0%
2023$9,605+3.4%
2022$9,289+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7412, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1961