Skip to content

415 Abbott RdParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 2011

Property Information

Block4201
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,200
62%
Improvement Value:$268,300
38%
Total Assessment$700,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+2.9%
2024$9,261+7.8%
2023$8,589+6.2%
2022$8,087+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 498, Page 607Recorded8/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1955