Skip to content

57 Demarest RoadParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$222,900
Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block4202
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$531,300
62%
Improvement Value:$328,100
38%
Total Assessment$859,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,740+3.4%
2024$11,358+7.9%
2023$10,523+5.9%
2022$9,940-5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$222,900

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 8128, Page 670Recorded12/17/1998

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 7757, Page 47Recorded12/27/1994

Property Built

Built

Year Built: 1952