Skip to content

430 Gregory RdParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 3, 2008

Property Information

Block4210
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
54%
Improvement Value:$363,900
46%
Total Assessment$795,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863+4.1%
2024$10,431+8.0%
2023$9,661+6.2%
2022$9,096+13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 9555, Page 40NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/11/2008

Property Built

Built

Year Built: 1952