Skip to content

100 Arnot PlaceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block4410
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,200
65%
Improvement Value:$219,700
35%
Total Assessment$626,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,787+3.1%
2024$8,521+8.7%
2023$7,838+5.3%
2022$7,445+8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 2308, Page 1187NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955