Skip to content

247 Virginia CtParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 11, 1994

Property Information

Block4603
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,300
63%
Improvement Value:$223,700
37%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.7%
2024$8,638+8.6%
2023$7,952+5.3%
2022$7,552-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 7675, Page 750Recorded2/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1963