Skip to content

283 Maril CtParamus, NJ 07652

Built 1958

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block4613
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,200
56%
Improvement Value:$389,000
44%
Total Assessment$875,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,207+3.1%
2024$11,841+8.6%
2023$10,902+5.1%
2022$10,369-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 2292, Page 1150NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958