Skip to content

317 Ellen PlaceParamus, NJ 07652

Built 1994

Last Sale Price
$569,900
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block4704
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,822
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,000
42%
Improvement Value:$554,300
58%
Total Assessment$951,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,564+2.8%
2024$13,199+7.0%
2023$12,331+5.9%
2022$11,640+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$569,900

From:

To:

Sq Ft2,822DeedBook 8470, Page 700Recorded5/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1994