Skip to content

325 Silverrod CourtParamus, NJ 07652

Built 1986

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block4704
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,900
42%
Improvement Value:$553,200
58%
Total Assessment$953,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,591+2.8%
2024$13,226+7.0%
2023$12,360+5.9%
2022$11,672-2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,440DeedBook 8509, Page 625Recorded9/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 1986