Skip to content

555 Coolidge PlaceParamus, NJ 07652

Built 1966

Last Sale Price
$886,900
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block4808
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,893
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,000
47%
Improvement Value:$489,500
53%
Total Assessment$916,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,976+2.8%
2024$12,617+7.3%
2023$11,757+5.2%
2022$11,175-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$886,900

From:

To:

Sq Ft2,893DeedBook 4631, Page 1465NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1966