Skip to content

590 Grist TrailParamus, NJ 07652

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block4813
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,582
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,800
38%
Improvement Value:$616,900
62%
Total Assessment$1,002,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,298+2.8%
2024$13,915+7.9%
2023$12,901+5.2%
2022$12,264-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft3,582DeedBook 5567, Page 1881Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft3,582DeedBook 5319, Page 31Recorded9/11/2024

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 7470, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1991