Skip to content

154 Birchwood RoadParamus, NJ 07652

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block4901
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$392,000
73%
Improvement Value:$146,000
27%
Total Assessment$538,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,511+3.5%
2024$7,260+9.2%
2023$6,647+5.3%
2022$6,311+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft984DeedBook 5649, Page 168Recorded11/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950