Skip to content

139 Albright LaneParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block4902
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,807
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,100
46%
Improvement Value:$527,500
54%
Total Assessment$973,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,423+2.9%
2024$13,039+8.1%
2023$12,059+3.9%
2022$11,607+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft2,807DeedBook 4529, Page 579Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 8550, Page 641Recorded2/14/2003

Property Built

Built

Year Built: 1964