Skip to content

249 Hoppers LaneParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block4907
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,405
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,300
44%
Improvement Value:$506,100
56%
Total Assessment$903,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,758+4.9%
2024$12,165+8.6%
2023$11,203+19.5%
2022$9,375-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft2,405DeedBook 3915, Page 874Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 8272, Page 378Recorded5/12/2000

Property Built

Built

Year Built: 1951