Skip to content

523 Albradt StreetParamus, NJ 07652

Built 2005

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block4915
Lot8.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,000
37%
Improvement Value:$665,700
63%
Total Assessment$1,048,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,889+2.8%
2024$14,484+7.9%
2023$13,424+5.3%
2022$12,754+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 1885, Page 1257Recorded3/16/2015

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 9284, Page 332NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2007

Property Built

Built

Year Built: 2005