Skip to content

559 Westbrook CourtParamus, NJ 07652

Built 1974

Last Sale Price
$747,000
Last Sale Date
Aug 16, 2007

Property Information

Block4916
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,200
46%
Improvement Value:$530,100
54%
Total Assessment$983,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,570+2.9%
2024$13,191+8.0%
2023$12,216+3.8%
2022$11,766+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$747,000

From:

To:

Sq Ft3,292DeedBook 9391, Page 438Recorded8/24/2007

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,698DeedBook 8546, Page 867Recorded2/4/2003

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

Sq Ft13DeedBook 7685, Page 312NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/31/1994

Property Built

Built

Year Built: 1974