Skip to content

7 Valley Health PlazaParamus, NJ 07652

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block5006
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$780,000
44%
Improvement Value:$980,000
56%
Total Assessment$1,760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,104+0.2%
2024$26,043+8.3%
2023$24,048+3.7%
2022$23,190+31.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

Sq Ft8,000DeedBook 1868, Page 2108Recorded2/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965