Skip to content

68 Barnard RoadParamus, NJ 07652

Built 1983

Last Sale Price
$541,000
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block508
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,500
42%
Improvement Value:$506,300
58%
Total Assessment$877,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+3.0%
2024$12,145+7.4%
2023$11,310+5.3%
2022$10,739-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$541,000

From:

To:

Sq Ft3,016DeedBook 8504, Page 950Recorded8/27/2002

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 7334, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1983