Skip to content

5 Hamilton CourtParamus, NJ 07652

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block5101
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,000
45%
Improvement Value:$530,400
55%
Total Assessment$957,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,222+2.8%
2024$12,867+7.7%
2023$11,945+3.7%
2022$11,514-8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,620DeedBook 8441, Page 930Recorded2/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 1981