Skip to content

312 Cardinal PlaceParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 21, 2004

Property Information

Block5103
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,870
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,800
30%
Improvement Value:$1,009,400
70%
Total Assessment$1,449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,336+2.6%
2024$19,815+7.5%
2023$18,434+4.2%
2022$17,685+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft3,870DeedBook 8742, Page 830NU CodeFamily (1)Recorded11/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$475,500

From:

To:

DeedBook 7844, Page 971NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/29/1995