Skip to content

501 Route 17Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$14,691,577
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block5107
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,240,000
44%
Improvement Value:$9,295,500
56%
Total Assessment$16,535,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$245,815+0.3%
2024$245,109-13.2%
2023$282,439+1.0%
2022$279,725+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$14,691,577

From:

To:

DeedBook 1532, Page 880NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$10,500,000

From:

To:

DeedBook 8371, Page 819Recorded6/4/2001

Property Built

Built

Year Built: 2000