Skip to content

428 Yuhas DriveParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$606,000
Last Sale Date
Oct 23, 2008

Property Information

Block5407
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$473,500
65%
Improvement Value:$253,700
35%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,291+3.0%
2024$9,988+11.3%
2023$8,976+5.1%
2022$8,540+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$606,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 9632, Page 204Recorded10/28/2008

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

DeedBook 7925, Page 888Recorded11/13/1996

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 7716, Page 632Recorded7/27/1994

Property Built

Built

Year Built: 1964