Skip to content

438 Polly Ann TerrParamus, NJ 07652

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block5503
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,383
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,800
25%
Improvement Value:$1,253,700
75%
Total Assessment$1,666,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,714+2.8%
2024$23,065+8.1%
2023$21,333+5.4%
2022$20,239+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,383DeedBook 1430, Page 430NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/19/2013

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft3,383DeedBook 304, Page 1308NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/3/2009

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 53, Page 2097Recorded3/18/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009