Skip to content

402 Brock CourtParamus, NJ 07652

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block5508
Lot6.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage4,354
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,100
25%
Improvement Value:$1,278,900
75%
Total Assessment$1,710,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,338+2.5%
2024$23,736+7.6%
2023$22,058+5.2%
2022$20,973-13.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 1364, Page 848NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013