Skip to content

337 Mc Kinley Blvd.Paramus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block5601
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,000
58%
Improvement Value:$308,300
42%
Total Assessment$734,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,412+2.8%
2024$10,127+8.9%
2023$9,299+7.6%
2022$8,639+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 3980, Page 1634NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1964