Skip to content

500 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1972

Last Sale Price
$657,000
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block5601
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,700
43%
Improvement Value:$492,900
57%
Total Assessment$863,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,304+2.6%
2024$11,988+8.3%
2023$11,072+5.1%
2022$10,532-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$657,000
DeedBook 3098, Page 1843

Property Built

Built

Year Built: 1972