Skip to content

268 Wilson Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2008

Property Information

Block5608
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,256
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
37%
Improvement Value:$732,700
63%
Total Assessment$1,164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,627+2.5%
2024$16,219+8.0%
2023$15,022+5.1%
2022$14,298-7.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 7799, Page 19NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/29/1995

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 7786, Page 929Recorded5/10/1995

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 7530, Page 13

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 7304, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1989