Skip to content

277 Mc Kinley Blvd.Paramus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block5609
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,255
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,200
74%
Improvement Value:$149,500
26%
Total Assessment$574,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,095+2.9%
2024$7,868+9.3%
2023$7,197+9.2%
2022$6,591+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953