Skip to content

232 Monroe AvenueParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2017

Property Information

Block5701
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,454
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
54%
Improvement Value:$361,200
46%
Total Assessment$783,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089+4.5%
2024$10,614+9.4%
2023$9,702+5.5%
2022$9,197-6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948