Skip to content

256 Jolene CourtParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block5704
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,153
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,500
35%
Improvement Value:$769,500
65%
Total Assessment$1,183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,881+2.6%
2024$16,448+8.2%
2023$15,200+5.2%
2022$14,446-7.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997