Skip to content

378 Midland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1938

Last Sale Price
$180,500
Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block5814
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,500
43%
Improvement Value:$359,100
57%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+3.1%
2024$8,639+10.0%
2023$7,855+5.8%
2022$7,425+25.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,500

From:

To:

DeedBook 7735, Page 676Recorded9/29/1994

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7460, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1938