Skip to content

14 Clauss AvenueParamus, NJ 07652

Built 2021

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block5901
Lot4.01

Dwellings---
ZoningR-75
Sq Footage2,916
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
29%
Improvement Value:$969,200
71%
Total Assessment$1,365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,444+9.1%
2024$17,824+5.6%
2023$16,875
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft2,916DeedBook 4774, Page 1705NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021