Skip to content

147 Seneca CourtParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block5902
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,700
56%
Improvement Value:$317,400
44%
Total Assessment$721,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,163+3.0%
2024$9,870+8.3%
2023$9,117+5.2%
2022$8,666+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 8424, Page 721Recorded12/4/2001

Property Built

Built

Year Built: 1955