Skip to content

660 W Beverwyck PlParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 28, 1989

Property Information

Block6001
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,500
46%
Improvement Value:$473,900
54%
Total Assessment$882,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,309+3.2%
2024$11,933+8.2%
2023$11,029+3.2%
2022$10,689-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7309, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1955