Skip to content

117 Azalea StreetParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block6003
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
68%
Improvement Value:$183,100
32%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+3.4%
2024$7,777+8.9%
2023$7,144+5.3%
2022$6,785-2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951