Skip to content

659 Roosevelt BlvdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2010

Property Information

Block6012
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,800
74%
Improvement Value:$141,200
26%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,023+3.7%
2024$6,773+9.7%
2023$6,172+5.8%
2022$5,835-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951