Skip to content

610 Valley Health PlazaParamus, NJ 07652

Built 1958
Other Exempt

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Dec 11, 1991

Property Information

Block6106
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,105,000
46%
Improvement Value:$3,612,800
54%
Total Assessment$6,717,800

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$26,680+3.4%
1993$25,810+3.5%
1992$24,940+12.4%
1991$22,185+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 7488, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1958