Skip to content

From Road(Block 6207 Lot 2.01)Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block6207
Lot2.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SCS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage21.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,220,000
93%
Improvement Value:$3,180,000
7%
Total Assessment$45,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$687,356-1.3%
2024$696,436
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 5597, Page 1381Recorded9/11/2025

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 5184, Page 1301NU CodePartial parcel (6)Recorded2/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 2000