Skip to content

270 Drew AvenueParamus, NJ 07652

Built 2015

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block6509
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,500
24%
Improvement Value:$1,537,300
76%
Total Assessment$2,020,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,437+11.2%
2024$25,584+7.5%
2023$23,806+5.2%
2022$22,638-14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000

From:

To:

Sq Ft5,146DeedBook 4886, Page 1731Recorded12/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9205, Page 455Recorded12/7/2006